• Jean François Gatineau nieuwe algemeen directeur Renault Trucks Benelux

    Jean François Gatineau is de nieuwe algemeen directeur van Renault Trucks in de Benelux. Hij volgt in die functie Alain Soudan op en was hiervoor Managing Director Renault Trucks Central Europe. Jean François Gatineau is geen onbekende in de Nederlandse en Belgische transportwereld. Eerder was hij Managing Director van Renault Trucks Commercial Nederland. Lees meer...  
  • Peugeot Partner vernieuwd

    De informatie over de auto is nog summier, maar we weten wel dat Peugeot bijvoorbeeld Euro 5-motoren en e-HDi turbodiesels met start-stopsysteem introduceert.

     

    Lees meer...  
  • Eerste Lada's 'by Renault' in februari

    Het gaat er nu echt van komen. De eerste nieuwe Lada-modellen, ontwikkeld in samenwerking met Renault, zullen eind februari van de lopende band afrollen.

     

    Lees meer...  
  • Nieuwe versies Renault Clio

    De Renault Clio heeft er twee nieuwe versies bij gekregen: de 1.2 16v Acces en de Clio 1.5 dCi 85 Estate. De 1.2 16v Acces vormt vanaf heden het instapmodel van de Clio. De prijs van de driedeurs versie is 12.490 euro, waardoor je voortaan voor 500 euro minder in een nieuwe Clio kunt stappen.

    De standaarduitrusting omvat elektrisch variabele stuurbekrachtiging, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, front- en zijairbags, centrale deurvergrendeling en een boordcomputer met zes functies.

    Lees meer...  
  • PSA Peugeot Citroën open voor nieuwe samenwerkingen

    PSA Peugeot Citroën staat open voor samenwerking met andere autofabrikanten. Dat zei topman Frederic Saint-Geours van het Franse autoconcern donderdag. Het bedrijf maakte verder bekend dat de verkoop in 2011 met 1,5 procent is gedaald naar 3,5 miljoen auto's als gevolg van een zwakke vraag in Europa. Lees meer...  
  • Frédéric Saint-Geours nieuwe topman PSA

    PSA topman Jean-Marc Gales heeft besloten om op te stappen. Hij wordt per direct opgevolgd door Frédéric Saint-Geours. Gales wordt met ingang van 2 april de nieuwe CEO van Clepa, het Europese samenwerkingsverband van toeleveranciers voor de autobranche. De Luxemburger Gales (49) maakte deel uit van de raad van bestuur van PSA (Peugeot, Citroën) en was verder executive vice-president brands aldaar. Die functie wordt nu overgenomen door Frédéric Saint-Geours. Hij wordt 'directeur de marques'.

    Lees meer...  
  • Renault GB schrapt modellen

    In een poging Renault in Groot-Brittannië weer winstgevend te maken, wordt het business model daar danig aangepast. Dat kost tien modellen de kop, waaronder de Laguna. Renault gaat in Engeland met een rode pen door de prijslijst. Met ingang van februari worden daar de Wind, Modus, Grand Modus, Kangoo Family, de Kangoo besteller, de Laguna hatchback, Grand Tourer en Coupé en de Espace en Grand Espace uit het modellenprogramma geschrapt.

     

    Lees meer...  
  • VVD wil chip op kentekenplaat tegen fraude

    Computerchips op kentekenplaten kunnen voorkomen dat onschuldige mensen boetes krijgen doordat criminelen met gestolen kentekenplaten geflitst worden terwijl ze veel te hard rijden of andere overtredingen begaan. Dat denkt VVD-Kamerlid Charlie Aptroot.

    In een debat met minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) zal hij haar binnenkort vragen specifiek naar deze optie te kijken.

    Lees meer...  
Banner

De historie van Citroën

citroen_ds_19.jpg

Wat wellicht niet iedereen weet is dat Citroën een grote Nederlandse invloed heeft. André Citroën's grootvader heette Limoenman en daar komt de Nederlandse invloed vandaan. De grootvader was een diamanthandelaar. Zijn zoon, die zijn vaders beroep deelde, verhuisde naar het fameuze Parijs. Hij veranderde zijn naam in Citroen, omdat dat makkelijker uit te spreken was voor de Fransen. Vanaf het moment dat André naar school ging veranderde zijn leraar Citroen in Citroën.

Citroën was niet zozeer iemand die hield van techniek, hoewel hij wel een aantal uitvindingen op zijn conto heeft staan. Citroën was meer van het gokken in Casino's. Geboren in 1878, studeerde hij op 22-jarige leeftijd af op de Ecole Polytechnique, wat vrij vertaald naar het HBO. Zijn eerste baan was bij een tandwielenfabrikant, waar hij zijn symbool vandaan haalde, de dubbele pijl, ofwel Chevron.

Citroën kwam in aanraking met de automobielbouw in 1908, toen hij in de raad van bestuur kwam van het nu in vergetelheid geraakte merk Mors. In 1912 zag Citroën hoe automobielbouw kon, toen hij op audiëntie kwam bij Henry Ford. Citroën zag de voordelen en tijdens de Eerste Wereldoorlog zou hij de dingen die hij zag in Dearham toepassen in Parijs.

Na de Eerste Wereldoorlog bouwde hij de oorlogsfabriek om tot een moderne autofabriek en zo begon het merk Citroën. Een jaar later had hij al meer dan 20.000 auto's gemaakt, meer dan Renault en Peugeot tesamen.

Citroën was ook goed in marketing, meest bekende voorbeeld was wel het laten oplichten van de Eifeltoren met 125.000 lampen in de vorm van "Citroën".

Maar aan dit alles kwam een plots einde. Citroën had over de jaren veel schulden opgebouwd, vooral bij bandenfabrikant Michelin. Zij namen in 1934 de boedel over. Niet veel later zou Citroën sterven, verarmd en alleen.

Hierdoor zou hij zijn meesterwerk, de Traction Avant nooit zien. Ook zou hij niet zien hoe succesvol de wagen zou worden. De Traction was niet de eerste met voorwielaandrijving, maar het gehele concept, een zelfdragende carrosserie, voorwielaandrijving en moderne vormgeving maakten het tot een icoon.

In 1939 maakte Citroën onder Lefebre zijn wellicht beroemdste auto, de 2CV (Ofwel "Lelijke eend"). De auto was puur bedoeld om goedkoop transport te bieden voor iedereen. Een van detest was dan ook om een mandje met eieren ongeschonden aan de andere kant van een omgeploegd veld te krijgen. De auto was ook bewust ondergemotoriseerd, omwege de belasting.

In 1955 kwam de volgende mijlpaal. De DS. Op zijn Frans uitgesproken wordt dat vertaald naar godin. De DS leek een ruimteschip in 1955. Was het wellicht ook, met zijn kien uitgedachte hydraulische vering en hypermoderne vormgeving. Schijfremmen voor waren standaard, evenals een gescheiden remsysteem.

De 2CV blijkt een groot succes, maar Citroën zocht al die jaren naar een waardige opvolger. Toch zouden ze het allemaal niet worden. De Dyane niet, de Ami niet en ook de Visa, van eind jaren '70, zou het succes niet evenaren. De Ami (vriend) was bekend om een stylingcue dat gedeeld werd met de Ford Anglia, maar nooit opgang kreeg: de schuin achterover geplaatste achterruit.

In de jaren '70 wordt de DS opgevolgd door een andere klassieker: De SM. De vormgeving was nog scherper en aerodynamischer. Het zou wordt vergezeld door zijn kleinere broertje de CX en de GS. In de jaren '80 werd de CX en GS min of meer opgevolgd door de BX. In de GTI vorm nog steeds een zeer gewilde auto.

In 1974 ondertussen waren Citroën en Peugeot al samengegaan en langzamerhand werden de Citroën's steeds gewoner. De ZX van de jaren '90 bijvoorbeeld was een zeer goede auto, maar had weinig Citroën kenmerken. In mindere mate, wellicht, kan dat ook gezegd worden van de Xantia. Maar rond de millenniumwisseling begon men toch weer steeds individueler te worden. De introductie van de C3, waarna de C2, C5, C4 en C1 volgden, bleek een nieuwe weg te zijn voor Citroën. De juist bij de familie toegevoegde C6 onderstreept dit nog maar weer eens.

meer...